BOYS PREP BASKETBALL=

Amundsen 63, Chicago (CICS Chicago Quest) 44

Belvidere North 55, Hononegah 54

Blue Island Eisenhower 52, Chicago (Christ the King) 35

Bolingbrook 75, Romeoville 65

Burlington Central 72, Prairie Ridge 41

Cary-Grove 68, Algonquin (Jacobs) 44

Chicago (Austin) def. Kelvyn Park, forfeit

Chicago (Crane Medical Prep) 76, Wells 45

Chicago (Legal Prep Charter) 83, Clemente 71

Chicago Academy 94, Chicago Roosevelt 34

Chicago Little Village 50, Spry Community 9

Chicago North Grand 70, Chicago (ASPIRA B&F) 56

Chicago Phoenix Academy 82, Manley 55

Collins Academy 48, Chicago (Jones) 32

Crystal Lake Central 60, Dundee-Crown 51

East St. Louis 39, Edwardsville 35

Evanston (Beacon Academy) 81, Cristo Rey 53

Farragut 65, Payton 63

Francis Parker 57, Hoffman Estates 54

Huntley 58, Hampshire 42

Lincoln Park 86, Chicago Marshall 77, OT

Lockport 52, Minooka 45

Manteno 69, Momence 59, OT

Marist 57, St. Rita 46

Mather 61, Chicago Sullivan 57

North Lawndale 56, Orr 53

North Shore Country Day 61, Skokie (Ida Crown) 60

Northridge Prep 67, Morgan Park Academy 13

Raby 57, Chicago (Ogden International) 46

Rickover Naval 42, Chicago (Alcott) 33

Rockford Auburn 59, Belvidere 34

Rockford Boylan 68, Machesney Park Harlem 47

Rockford East 57, Rockford Guilford 53

Rockford Jefferson 72, Freeport 59

Schurz 76, Foreman 49

Senn 84, Chicago (C. Math and Science Charter) 31

Steinmetz 71, Chicago (Disney II) 49

Taft 60, Chicago (Marine Military Academy) 40

Tinley Park 66, Lincoln Way West 62

Von Steuben 64, Lake View 54

Westinghouse 47, Chicago (Lane) 45

Whitney Young 85, Chicago Uplift 63

Chester Tournament=

New Athens 65, Perryville, Mo. 55

Waterloo 60, Valle Catholic, Mo. 40

Hancock County Tournament=

Keokuk, Iowa 53, Augusta Southeastern 42

Warsaw West Hancock 53, Illini West (Carthage) 34

ICAC Tournament=

Delavan 61, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 39

North Fulton (Cuba/Spoon River) 46, Illini Bluffs 38

Sangamon County Tournament=

Athens 54, Springfield Lutheran 37

New Berlin 54, Pawnee 9

Riverton 49, Calvary 41

Winchester Tournament=

Concord (Triopia) 61, Biggsville West Central 33

Griggsville-Perry 48, Greenfield 42

Payson Seymour 38, Barry (Western) 37

Petersburg PORTA 70, Liberty 53

GIRLS PREP BASKETBALL=

Alton Marquette def. Madison, forfeit

Aurora Christian 45, Walther Christian Academy 42

Bowen 50, Chicago CICS-Longwood 49

Breese Mater Dei 54, Granite City 25

British Intl School of Chicago 37, (Chicago ) Wolcott School 17

Brooks Academy 56, Richards 49

Carlinville 39, East Alton-Wood River 28

Carlyle 41, Metro-East Lutheran 37

Chicago (Perspectives MSA) 53, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 36

Cobden 57, Pope County 53

Curie 52, Chicago Little Village 27

Dakota 52, Durand 38

Deerfield 53, Round Lake 25

DuSable 40, Kelly 38

Dupo 41, Red Bud 38

Dwight 64, St. Anne 33

East St. Louis 39, Edwardsville 35

Elgin 60, Westminster Christian 32

Elmhurst Timothy Christian 52, Elmwood Park 15

Freeport (Aquin) 81, Rockford Lutheran 46

Gage Park 39, Air Force Academy 11

Geneseo 67, Galesburg 43

Goreville 70, Sesser-Valier 52

Grant Park 40, Illinois Lutheran 34

Griggsville-Perry 48, Greenfield-Northwestern 42

Hancock 52, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 29

Harlan 42, Chicago King 26

Hononegah 73, Freeport 19

Hyde Park def. Tilden, forfeit

Latin 59, Lake Forest Academy 30

Libertyville 42, Lake Forest 39

Lindblom 76, Bogan 33

Maine South 38, York 34

Marist 34, Carmel 30

Marshall 40, Olney (Richland County) 30

Morgan Park 79, Chicago Vocational 16

Nazareth 57, Oswego East 51

Nokomis 44, Pawnee 21

Paris 60, Mattoon 29

Polo 60, Milledgeville 43

Reed-Custer 51, Beecher 44

Richmond-Burton 57, Harvard 40

Riverton 49, Calvary 41

Seneca 49, Earlville 28

Simeon 61, Kenwood 52

St. Bede 35, Bureau Valley 27

St. Edward 67, Harvest Christian Academy 46

Stevenson 58, Gurnee Warren 30

Warren 54, East Dubuque 28

Waterloo Gibault 60, Valle Catholic, Mo. 40

Watseka (coop) def. Donovan, forfeit

West Hancock 53, Illini West (Carthage) 34

Woodstock North 55, Marengo 49

Central Southeastern Tournament=

Liberty 74, Warsaw West Hancock 71

Mt. Sterling (Brown County) 33, Mendon Unity 26

Pleasant Plains 47, Augusta Southeastern 40

Quincy 47, Astoria (Table Grove VIT) 43

Lincoln Trail Tournament=

Aledo (Mercer County) 53, Galva 35

Cambridge-Ridgewood Coop 60, Annawan 46

Princeville 61, Monmouth United 29

Stark County 39, Wethersfield 34

North Greene Tournament=

North Greene 36, Barry (Western) 30

Triopia/Meredosia-Chambersburg/Virginia Co-op 61, Winchester (West Central) 33